Vaikų vidurinės ausies infekcija
Ausų infekcijos atsiranda, kai virusai ar bakterijos patenka į vidurinę ausį, erdvę už ausies būgnelio. Kai vaikas serga ausies uždegimu (taip pat vadinamu vidurinės ausies uždegimu), vidurinė ausis prisipildo pūlių (užkrėsto skysčio). Pūliai stumia ausies būgnelį, o tai gali būti labai skausminga. Ausų ligas, įskaitant ausų infekcijas, gydo gydytojas otorinolaringologas.
Kokie yra ausų infekcijos požymiai ir simptomai?
Ausies skausmas yra pagrindinis vidurinės ausies uždegimo požymis. Kiti požymiai gali būti:
1) Karščiavimas;
2) sunkumas valgyti, gerti ar miegoti. Kramtymas, čiulpimas ir gulėjimas gali sukelti skausmingus slėgio pokyčius vidurinėje ausyje;
Vyresni vaikai gali skųstis ausų skausmu, tačiau jaunesnis vaikas gali tiesiog traukti ausį arba būti nervingas ir verkti dažniau nei įprastai.
Jei slėgis dėl susikaupusio skysčio tampa pakankamai didelis, gali plyšti ausies būgnelis, o skystis nutekėti iš ausies. Tai dažna vaikų ausies būgnelių plyšimo priežastis. Vaikui, kuriam plyšo ausies būgnelis, gali svaigti galva ar pasireikšti pykinimas, spengti ar zvimbti ausyje.
Kaip atsiranda ausų infekcijos?
Vidurinės ausies infekcija dažniausiai atsiranda dėl vieno ar abiejų eustachijos vamzdelių (kurie jungia vidurinę ausį su gerklės užpakaline dalimi) patinimu. Vamzdžiai leidžia gleivėms nutekėti iš vidurinės ausies į gerklę.
Peršalimas, gerklės infekcija, skrandžio rūgšties refliuksas ar alergija gali sukelti eustachijos vamzdelių patinimą, o šis blokuoja gleivių nutekėjimą. Tada gleivėse auga virusai ar bakterijos ir susidaro pūliai, kurie kaupiasi vidurinėje ausyje.
Kai gydytojai nurodo ausies infekciją, jie dažniausiai turi omenyje vidurinės ausies uždegimą, o ne išorinį. Vidurinės ausies uždegimas su efuzija yra tada, kai ausyje kaupiasi neužkrėstas skystis. Tai gali nesukelti simptomų, tačiau kai kuriems vaikams skystis sukelia ausų pilnumo arba „iššokimo“ pojūtį.
Vaikai (ypač pirmaisiais 2–4 gyvenimo metais) ausų infekcijomis suserga dažniau nei suaugusieji dėl kelių priežasčių:
1) jų trumpesni, horizontalesni Eustachijaus vamzdeliai leidžia bakterijoms ir virusams lengviau patekti į vidurinę ausį. Vamzdžiai taip pat yra siauresni, todėl labiau tikėtina, kad jie užsikimš;
2) jų adenoidai, į liaukas panašios struktūros gerklės gale, yra didesni ir gali trukdyti atsidaryti eustachijos vamzdeliams;
3) kiti dalykai, kurie gali kelti pavojų vaikams, yra pasyvus rūkymas, maitinimas iš buteliuko ir buvimas šalia kitų vaikų. Ausų uždegimai yra dažnesni berniukams nei mergaitėms.
Ausų infekcijos nėra užkrečiamos, tačiau kartais jas sukeliančios peršalimo ligos – yra. Infekcijos dažnos žiemos metu, kai daugelis žmonių suserga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis arba peršalimo ligomis.
Vidurinės ausies uždegimas dažnai praeina savaime per 2 ar 3 dienas, net ir be jokio specialaus gydymo. Kai kuriais atvejais infekcija gali trukti ilgiau (skysčiu vidurinėje ausyje 6 savaites ar ilgiau) net ir po gydymo antibiotikais.
Leave a Reply