Ar prisimenate laikus, kai auto supirkimas suktiems marijampoliečiams ir panevėžiečiams leisdavo greitai susikrauti turtus, pasistatyti svajonių namą ar išvažiuoti atostogauti į Palangą net dviem savaitėms. Iš tiesų, nors Lietuvoje vienu metu automobilių verslas klestėjo, dabar jau automobiliu supirkimas Panevezyje ar toje pačioje Marijampolėje einasi daug sunkiau. Kas atsitiko, kaip pasikeitė šie laikai, kad tos pačios puikios prekės nebeturi tokios paklausos ir pasiūlos.
Kaip viskas vykdavo
Vos tik nukrito geležinė uždanga, auto supirkimas, taisymas ir pardavimas virto pačiu didžiausiu pelno šaltiniu daugybei lietuvių. Pirmiausiai tiems, kurių miestuose buvo didesni automobilių turgūs: Marijampolėje, Ukmergėje, Panevėžyje ir kitur. Verslas prasidėdavo nuo to, kad lietuviai važiuodavo į Vokietiją ar Olandiją ir ten nusipirkdavo daužtas mašinas. Pilną vilkiką jų sumaitotų parsiveždavo. Tačiau nagingi lietuviai žinojo. Nors mašina yra daužta, šiaip ji turėtų būti gana geros būklės. Mat lietuviai tik važinėja tol, kol iki paskutinio varžtelio suzulina automobilį. O štai, kad ir tie patys vokiečiai, važiuoja su geromis, sveikomis, naujomis mašinomis. Nerasi, kad kažkas taip drožtų mašinas, kaip mes. Todėl po avarijos reikia tik atlankstyti dalis, pakeisti stiklą ar sudaužytas lempas, veidrodėlius, ir mašina, sveika savo visais mechanizmais, perdažyta atrodo kaip nauja. Vokietijoje ar Olandijoje tokio daužto auto supirkimas būdavo labai nebrangus, o štai minimaliais kaštais mašiną sutaisius Lietuvoje, ją vėliau galima parduoti labai brangiai. Taip vertėsi labai daug žmonių, apie tai net yra sukurta dokumentinių filmų. Juk gana nestandartinis gyvenimo būdas – važinėjimas tais pačiais atstumais, ir vėl kelyje, galbūt apsuptyje pavojų.
Kodėl verslas sumažėjo
Tačiau laikams keičiantis verslas sumažėjo. Dabar jau išvis beveik nebėra ir automobilių turgaus ir niekam toks auto supirkimas užsienyje nebėra svarbus. Kodėl? Todėl, kad pagrinde klientai atvažiuodavo tų mašinų pirkti iš Baltarusijos ir Rusijos, o prastėjant santykiams su rytais ir griežtėjant visokioms vizoms ir kitokiems dalykams, tokių pirkėjų labai sumažėjo. Todėl automobiliu supirkimas Panevezyje ar kitame mieste dabar dažnai cirkuliuoja tik vietinėje rinkoje. Tačiau aišku tebėra ir tų pačių žmonių, kurie vis dar keliauja ilgus atstumus ir veža mašinas iš vienos pusės į kitą. Šis dalykas vis dar yra, tačiau jo jau tikrai daug mažiau. Tą pastebi kiekvienas, kuriam bent kažkiek rūpi šis sunkus ir neįprastas verslas. Laikams keičiantis, keičiasi ir rinkos taisyklės.
Leave a Reply