Ar esate sportininkas, norintis pagerinti savo rezultatus? Turite treniruočių planą, bet jums reikia pranašumo, kad pasiektumėte geriausių rezultatų? Baltymai yra labai svarbi kiekvieno sportininko mitybos sudedamoji dalis, o supratimas, kaip jie veikia, gali padėti jums rasti tą pranašumą. Šiame straipsnyje rasite svarbiausią informaciją, kurios reikia, kad treniruotės būtų maksimaliai naudingos ir pasiektumėte savo fizinio pasirengimo tikslus – nuo skirtingų baltymų rūšių iki tinkamo jų kiekio. Taigi, jei ieškote rakto, kaip atskleisti visą savo sportinį potencialą, skaitykite toliau ir sužinokite, kaip baltymai gali padėti jums pasiekti kitą lygį. ambicija.eu – rinkitės tai, kas kokybiška.
Kas yra baltymai ir kodėl jie svarbūs sportininkams?
Baltymai yra vienas iš trijų būtinų mitybos makroelementų – kartu su angliavandeniais ir riebalais. Jų yra tokiuose maisto produktuose kaip mėsa, žuvis, pieno produktai, ankštinės daržovės, riešutai, kiaušiniai ir grūdai. Baltymai skaidomi į aminorūgštis, kurios organizme naudojamos naujiems audiniams, įskaitant raumenis, odą, plaukus, nagus ir vidaus organus, kurti. Baltyminguose maisto produktuose yra 22 aminorūgštys, o visas, išskyrus aštuonias, organizmas gali pasigaminti pats. Taigi svarbu su maistu suvartoti pakankamai aminorūgščių, ypač nepakeičiamųjų aminorūgščių, kurių organizmas negali pasigaminti. Baltymai taip pat yra energijos šaltinis ir dalyvauja daugelyje medžiagų apykaitos procesų, įskaitant hormonų reguliavimą, imuninę funkciją ir virškinimą. Jie būtini ląstelių augimui ir atstatymui, ypač sportininkams, siekiantiems padidinti jėgą ir raumenų masę.
Skirtingi baltymų tipai
Baltymų papildai, pavyzdžiui, išrūgų ir kazeino, yra dažniausiai sportininkų vartojami baltymų miltelių tipai. Išrūgos yra skystas šalutinis produktas, gaunamas gaminant sūrį, o kazeinas yra pieno baltymų rūšis. Šių baltymų papildų galima rasti tiek gatavuose, tiek namuose pagamintuose baltyminiuose kokteiliuose. Išrūgos taip pat būna koncentruotos ir hidrolizuotos. Koncentruotose išrūgose yra mažiau baltymų nei išrūgų izoliate, o hidrolizuotose išrūgose yra daug peptidų, t. y. mažesnių aminorūgščių grandinių. Kazeinas gali būti tiek hidrolizuotas, tiek nehidrolizuotas. Kitos baltymų rūšys, kurių galima rasti maisto šaltiniuose, yra sojos, kiaušinių, pieno, kviečių ir ryžių baltymai. Angliavandeniai taip pat yra svarbus makroelementas sportininkams, ypač tiems, kurie užsiima ištvermės sportu. Tačiau juos derinant gali būti suvartojamas per didelis energijos kiekis, todėl į savo racioną pridėsite nereikalingų kalorijų, nors jums jų nereikia. Todėl svarbu rasti pusiausvyrą tarp šių dviejų medžiagų.
Kiek baltymų reikia sportininkams?
Dabartinės baltymų suvartojimo rekomendacijos, pagrįstos moksliniais tyrimais, rodo, kad sportininkams reikia daugiau baltymų nei jų neaktyviems bendraamžiams. Rekomenduojama baltymų paros norma (RPN) yra 0,8 g baltymų vienam kilogramui kūno svorio suaugusiesiems ir S metų ir vyresniems. Nors RDI yra bendra rekomendacija, sportininkams, atsižvelgiant į jų aktyvumo lygį ir tikslus, gali prireikti didesnio baltymų kiekio per parą.
Leave a Reply